kmetijarudolf Administrator foruma
Pridružen/-a: 25.05. 2013, 16:32 Prispevkov: 16
|
Objavljeno: 09 Jun 2013 10:21 Naslov sporočila: Jezersko-solčavska pasma ovc (JS) |
|
|
Jezersko-solčavska ovca je ena od štirih slovenskih avtohtonih pasem ovc. Redijo jo tudi v drugih državah, kjer za pasmo uporabljajo naslednja poimenovanja:
- Avstrija - Kärntner Brillenschaf
- Nemčija - Brillenschaf
- Italija - Villnöser Brillenschaf
- Švica - Spiegelschaf
Jezersko-solčavsko ovco odlikujejo poliestričnost, anestričnost, prilagojenost na naše okolje, lahke jagnjitve, dober materinski nagon ... Je zelo primerna za ekološko in intenzivno rejo. Pri tem je potrebno poudariti, da lahko ob dobrih pogojih (primerna prehrana) priredimo več jagnjet z oplemenjeno jezersko-solčavsko ovco.
Jezersko–solčavska ovca je nastala s križanjem primitivne domače bele ovce z bergamaško in padovansko ovco. Ima značilen izbočen profil glave, ki ga je dobila po bergamaški ovci in kakovostno volno, ki jo je podedovala po padovanski ovci. Ocenjena velikost populacije je okoli 17.000 ovc.
Po letu 1962 so bili poskusi merinizacije jezersko-solčavske pasme, ki jih na srečo večina rejcev ni sprejela. Na Jezerskem in na najvišjih solčavskih kmetijah so ohranili jezersko-solčavsko pasmo, kakršna se je izoblikovala v prejšnjih stoletjih in je postala znana ter cenjena v drugi polovici 19. in prvi polovici 20. stoletja. Kot taka je jezersko–solčavska ovca slovenska naravna in kulturna dediščina, ki smo jo dolžni ohraniti. Poleg tega je izjemno dragocena tudi z rejskega stališča. Poleg velike rodnosti omogoča tudi celoletno prirejo jagnjetine, kar je pomembno že sedaj in bo verjetno še bolj v prihodnosti.
Živali jezersko-solčavske pasme so večinoma bele barve, pojavljajo pa se tudi črne, temno rjave in pisane oziroma črno bele. Pri belih ovcah je zaželena temna barvna lisa okrog oči (''očala) ali pod očmi (''solza'') ter na konicah ušes. Za pasmo je značilna konveksna oblika glave. Živali so srednje velikosti, imajo velika viseča ušesa ter dolg, z volno poraščen rep, ki sega pod skočni sklep. Hrbet je močan in dolg, noge so čvrste in dolge, tudi sabljaste, kar ji omogoča dobro hojo po strminah gorskih pašnikov. Volna je zelo neizenačene kakovosti s premerom vlaken od 25 do 40 mikronov. V runu je veliko resice, ki ni zaželena. Pasma je odporna in prilagojena našemu okolju.
Ovni jezersko-solčavske pasme dosegajo višino vihra > 70 cm, ženske živali malo manj, medtem ko je njihova telesna masa < 100 kg, pri ovcah pa se giblje med 65 – 70 kg.
Jezersko-solčavska ovca je plodna vse leto (celoletna poliestričnost) in se mrka kmalu po jagnjitvi, tudi če mladiči še sesajo. Večina ovc se mrka že prvi mesec po jagnjitvi. Odlika te pasme so lahke jagnjitve in pogosti dvojčki. Tako je povprečna velikost gnezda 1.4 do 1.5 jagnjet. Ovce imajo dobro izražene materinske lastnosti in dobro skrbijo za rojena jagnjeta. Zaradi dobre plodnosti je pasma zelo primerna za gospodarsko križanje z mesnimi pasmami. Spolna zrelost za oba spola je od 6 mesecev starosti dalje. |
|